Lapas

Mans piedzīvojums




Visam ir kāds sākums. Vai apzināts vai nē, par to mēs varam spriest pēc kāda laika sprīža. Bet ir kāda iekšēja vajadzība, kura ir saistīta ar kaut kā trūkumu. Cits ar šo trūkumu sadzīvo, pieņemot, ka tas tā viņam būs un neko nevar mainīt. Bet kāda daļa cilvēku cenšas novērst šo trūkumu, apmierinot vajadzību iespējams ar mērķtiecīgu darbību. Šī iekšējā vajadzība ir radusies cilvēka psihē un tādējādi rodas motīvs, kas vada mērķtiecīgu darbību.
Deviņu mēnešu apmācību bloks, man ir bijis laiks, kurš ir pārpilns ar dažādu izjūtu gammu. Ir pagājušas dažas nedēļas kopš apmācības ir beigušās, ir pienācis tāds kā apskaidrības periods par manu „iekšā būšanas piedzīvojumu” šajā projektā.
Biju atvērta jaunai pieredzei un sapratu, ka tas būs piedzīvojums, kas ienesīs pārmaiņas manā izpratnē par sociālo darbu. Piedalīšanās projektā bija viens no manas attīstības procesa posmiem. Aizraujošu izmaiņu uz tālāko attīstību veicinātājs. Ceļvedis, ceļa rādītājs sociālajam darbiniekam ar konkrētām norādēm, metodēm attīstīt jaunu virzienu, redzējumu, izpratni. Ļaut sev radot redzēt, just, izprast, virzīt. Būt gatavam lēnam problēmu risinājumam. Mācību procesa laikā vairāk kā citkārt pievērsu uzmanību pati sev; savai rīcībai, savām vērtībām un domām. Jo  psihosociālā konsultēšana ir palīdzošu attiecību virzīšana uz to, lai padarītu klientu spējīgu personisko problēmu izzināšanā un risināšanā. Lai sekmīgi vadītu šo procesu ir jāizzin sevi, savus aizsargmehānismus un jāpamana pārneses procesi un tie jāizprot, jāspēj sevi novērot un tas nav viegls un ātrs process, kļūt par nozīmīgu, pārliecinātu, zinošu  speciālistu.   Kur esmu pašlaik?
-”Vai Jūs man lūdzu nepateiktu, pa kuru ceļu es varu no šejienes izkļūt?
- Tas stipri vien atkarīgs no tā, kur tu gribi nokļūt – Kaķis atbildēja.
-Man gandrīz vienalga, kur – Alise sacīja.
-Tad jau arī ir vienalga pa kuru ceļu Tu ej – teica Kaķis.”
 L.Ksrols. „Alises piedzīvojumi brīnumzemē”
Zināt pa kuru ceļu iet, un te nu būs pašā laikā ekspertes I. Stankuss Višas skaidrojums, ko esmu nodēvējusi par savu paroli – 3Z:
Zināt kas, teorētiskās zināšanas,
Zināt kā – metodes,
Zināt kā būt attiecībās.
 Esmu pateicīga par šo iespēju ieraudzīt sociālo darbu no citas pieejas, ieraudzīt klientu, kurš jūt, mainās, ir spējīgs mainīties. Kurš atzīst, ka ir izdevies ļaut sev nedaudz laika apdomāties, ka pamazām mācās izvērtēt situācijas, ir apzinājies, ka ir tiesības uz laiku un telpu tikai sev, ka attiecības nav pasliktinājušās. Klients ir iepazinis sevi un apzinājis savas dzīves vērtības, iemācījies izprast otra jūtas un pamazām atgūst ticību cilvēkiem. Tas ir ceļš pa kuru gribu iet!
Ventspils novada sociālā darbiniece Liesma Viļumsone.